Dlaczego pszczoły bzyczą?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on print

Błyskawiczne poruszanie skrzydeł przez pszczoły powoduje, że ludzki słuch rejestruje bzyczenie. Im większe są skrzydła pszczoły, tym niższa częstotliwość bzyczenia. W rzeczywistości pszczoły wydają dużo więcej dźwięków niż tylko bzyczących. Profesjonalni pszczelarze mogą rozpoznać humor swoich pszczół, podczas wsłuchiwania się w dźwięki które wydają, np. gdy są głodne i zdenerwowane, to wydają dźwięki o wyższym natężeniu.
Rodzina pszczela używa różnych brzmień również do komunikowania się między sobą. Dźwięki np. robotnic różnią się między sobą w zależności od pracy, jaką wykonują. Inaczej również rozbrzmiewają matki, a jeszcze inaczej trutnie.

Bzyczący dźwięk jaki łatwo możemy usłyszeć nie istnieje jednak jedynie na pokaz. Dzięki czemuś tak skromnemu jak w naszej perspektywie bzyczenie, pszczoły mogą skuteczniej zapylać kwiaty, dzięki czemu ich praca jest dużo bardziej efektywna. Pyłek jaki rozpylają nasze ulubione, bardzo pożyteczne owady dzięki wibracjom łatwiej rozpyla się i zapyla kwiaty.

Morał z tego taki, że kiedy słyszymy dźwięki, które dla nas mogą być nawet denerwujące, tak naprawdę mamy do czynienia z bardzo użyteczną rzeczą.