You are currently viewing Dlaczego pszczoły?

Dlaczego pszczoły?

Dlaczego musimy chronić pszczoły?

W Polsce występuje ponad 450 gatunków pszczół. Należą do grupy błonkówek – najliczniejszej grupy owadów zapylających. Obecnie, ze względu na duże zanieczyszczenie środowiska musimy dołożyć wszelkich starań, aby je jak najbardziej chronić.

Co takiego dobrego robią pszczoły?

Pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie roślin entomofilnych, które stanowią aż 78% wszystkich roślin. Zapylanie ich przez pszczoły może powodować średni wzrost ich plonów o 40%. Rekordzistą tu jest ogórek, który dzięki pszczelemu zapylaniu osiąga wydajność o 80% wyższą.

Kolejną zaletą pszczół jest wytwarzania miodu pszczelego. W swoim składzie posiada on wszystkie elementy niezbędne do właściwej przemiany materii w organizmie człowieka, takie jak: cukry, kwasy organiczne, enzymy czy witaminy. Zależnie od przeznaczenia mogą one działać rozkurczowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.

Po drugie pszczoły zbierając pyłek z kwiatów formułują kulkę która jest magazynowa w komórkach pszczelego plastra. Jest on podstawowym źródłem białka i witamin w rodzinie pszczelej. Skład pyłku jest różnorodny i bogaty w ponad 200 substancji odżywczych. Badania udowodniły, że produkt ten ma silne działanie pobudzające metabolizm oraz działanie przeciwbakteryjne i regenerujące. W sklepach są powszechnie dostępne liczne preparaty z pyłkiem kwiatowym, natomiast w aptekach łatwe w użyciu gotowe preparaty farmaceutyczne.

Kit pszczeli w przeciwieństwie do miodu i pyłku nie wykazuje wartości odżywczej, lecz silne działanie biotyczne.

Kolejnym produktem wytwarzanym przez w tym wypadku młody pszczoły robotnice jest mleczko pszczele, używane do karmienia larw i trutni. Jest to kolejna substancja bogata w ponad 120 związków chemicznych. Również u człowieka dostarcza ona organizmowi związków niezbędnych do funkcjonowania.

Pszczoły wytwarzają wosk przy pomocy gruczołów woskowych. Substancja ta  ma szerokie zastosowanie, nie tylko w pszczelarstwie ale też w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym.

Co zagraża pszczołom?

Dzięki zebraniu odpowiedzi z ankiet 22 krajów UE można wyróżnić kilka wniosków na temat zagrożeń pszczół:

  • podczas zimowli (okresu zimowania u pszczół) tracimy średnio 16% pszczół – w Norwegii jest to największy odsetek i wynosi 31%.
  • zła edukacja i niedokształcenie hodowców w dziedzinie prowadzenia pasiek powoduje choroby prowadzące do wymarcia pszczół
  • liczne pasożyty i choroby są uważane za główny czynnik strat w rodzinach pszczelich; Najpopularniejszy to varroa destructor, który jest odporny na środki lecznicze;
  • niedostateczna ilość pożywienia – do przetrwania rodziny pszczół wymagana jest obecność wielu różnorodnych roślin. Jeśli ich brakuje automatycznie dieta pszczół staje się uboga w substancje odżywcze i sprawia, że kolonie będą bardziej wrażliwe na choroby bakteryjne i działania pasożytów.
  • środki chemiczne stosowane do ochrony roślin

Jak możemy pomóc pszczołom?

  • umiejscawianie roślin miododajnych w możliwych miejscach – czy doniczka na balkonie, czy też grządka w ogrodzie – na pewno pomoże. Do roślin miododajnych należą m.in. krokus, astra, fiołek, lilia
  • zakup do ogrodu domku dla pszczół murarek, w którym po krótkim czasie wprowadzi się rodzina.
  • nienadużywanie środków ochronnych, a przy małych ilościach szkodników najlepiej z nich z rezygnować
  • stosowanie preparatów wieczorem, gdy pszczoły nie przebywają na kwiatach
  • zwrot opakowań po środkach ochronnych roślin bezpośrednio do sklepu
  • ograniczenie trawnika w ogrodzie na rzecz małego obszaru z kwiatami, który przyciągnie pszczoły
  • stosowanie płodozmianu – rokroczne sadzenie tych samych warzyw sprzyja rozwojowi różnych chorób

Dodaj komentarz