You are currently viewing PSZCZOŁA, A OSA

PSZCZOŁA, A OSA

Osy tak samo jak pszczoły są bardzo potrzebne w naszym ekosystemie i jest z nich wiele pożytku mimo różnic w zachowaniu, chociaż wiele osób myli te dwa różne gatunki, dlatego warto wiedzieć, czym się różnią i po czym je poznać.

Różnica w budowie ciała

Pierwszą różnicą jaką można zauważyć jest bardziej krępe, owłosione ciało co jest charakterystyczną cechą dla pszczół i trzmieli, mają one również grubsze nogi. Następną różnicą jest mniejsza budowa ciała pszczół (7-18mm) względem os, które przeważnie osiągają wielkości od 10 do 15mm. Różnią się także nieznacznie kolorem. Na czarnym odwłoku pasy przeważają w odcieniach ciemnej żółci, pomarańczowego i brunatnego. Trzmiel jest jednak jeszcze bardziej krępy od pszczoły – kształtem przypomina kulkę.

Różnica w zachowaniu

Osy są znacznie bardziej agresywne niż pszczoły. Osa atakuje przede wszystkim w momentach zagrożenia. Jednak bardzo często potrafią użądlić bez konkretnego powodu, uznając samą obecność człowieka za potencjalne zagrożenie. Pszczoły w odróżnieniu są mniej agresywne z natury i atakują tylko w ostateczności kiedy samoobrona jest konieczna. Jest to związane z tym, że po zaatakowaniu żądło zostaje wbite w skórę i najczęściej jest wyrywane razem z odwłokiem, jednakże można zapobiec śmierci pszczoły. Po użądleniu należy zachować spokój i pozwolić pszczole samej wydostać żądło spod skóry, dzięki temu pszczoła nie musi umierać.

Lokalizacja gniazda

Dzikie osy i pszczoły budują też gniazda w różnych miejscach. Pszczoły najczęściej tworzą je nad powierzchnią ziemi, najczęściej na drzewach, natomiast osy budują gniazda na ziemi lub nawet w ziemi (w różnych norach czy wykopanych dołach).

Budowa plastrów

Różnice między pszczołą a osą są widoczne także w ich gniazdach. Pszczoły budują pionowe plastry, natomiast plastry os są poziome, a otwory ich komórek są zwrócone do dołu. Plastry służą osom do wychowu czerwia, nie magazynują pokarmu. Pszczoły natomiast magazynują spore, nawet wielokilogramowe zapasy żywności. Warto zwrócić też uwagę na budulec
plastrów. Pszczoły wytwarzają wosk za pomocą swoich gruczołów woskowych, natomiast osy takiej zdolności nie mają. W celach budowlanych zbierają drobne wiórki z drzew, a następnie sklejają je śliną. W ten sposób tworzą masę papierową, dzięki której budują plastry. Mają one charakterystyczny kolor tektury, dlatego nie da się ich pomylić ze złocistożółtymi plastrami pszczół.

Dodaj komentarz